Mikroregión Radošinka na Ax 2011

Kroj z Malého Zálužia.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1390. Osídlenie územia je doložené od neolitu.
Kedy vznikol kroj v Malom Záluží sa presne nevie, ale pamätníci hovoria že odnepamäti. Formoval sa podľa rodovej príbuznosti , podľa toho, ako sa celé príbuzenstvá prisťahovávali do našich obcí a to do Čabu, Nových Sadov a Malého Zálužia.
Samozrejme ,že najprv to bolo jednoduché konopné a ľanové oblečenie Neskôr na robotný deň pozostával kroj z kartúnovej sukne ktorá bola strakatá, staršie ženy nosili sukne čierne. Na suknu sa opásala zástera, ktorá bola buď jednoduchá s ušitým okrajom alebo vyšitá – zúbková.
Sviatočný kroj – ten si miestne ženy obliekali vo sviatok, v nedeľu, na hody – do kostola, a tiež na pohreby. Pozostáva zo spodnej sukne- mašinovice z bieleho plátna – nariasená a na spodku našitá čipka.
Ďalej vrchná sukňa zo začiatku materiál plátno, hodváb neskôr tesil ,nariasená a podžehlená organtínom, aby maličké sklady dobre držali .Sukňa sa rámcovala z troch metrov látky, aby bola bohatá. Široké sukne symbolizovali plodnosť žien , čím širšie, tým lepšie.
Na sukne sa uväzovala zástera najskôr z čierneho plátna – na smútok a pre staršie ženy , potom z glotu, neskôr tesilové. Mladšie ženy si ich vyšívali po dolnom a bočných krajoch motívmi ruží pestrými bavlnkami.
Rukávce , našuchorené a tuho naškrobené sa nosili iba na sviatočné príležitosti spolu s krézlom a mašlou.
Vo všedný deň si ženy obliekali jubky, ktoré šili z plátna kartúnu, flanelu, sviatočné boli zo zamatu a hodvábu.
Neskôr dedinské ženy- ovšem nie všetky , niektoré zostali verné tradíciám až do svojej smrti, ale tie čo chodili viac do mesta na rínek a jarmoky - presedlali na panské šaty, ktoré boli jednoduchšie a pohodlnejšie.
Malo to však jeden háčik. Ak ich chceli mať, museli si ich vedieť ušiť.